Analiza naukowa

“Biorąc pod uwagę doskonałe wyniki uczestniczek moich zajęć, postanowiłam w 1993 r. prowadzić badania naukowe na temat wpływu terapii jogą na poziom hormonów i na objawy obniżenia poziomu hormonów, takie jak uderzenia gorąca, suchość błon śluzowych, chwiejność emocjonalna, bezsenność, zmęczenie, depresja, migrena, niepłodność, wypadanie włosów itd. Dla kontroli wyników u wszystkich uczestniczek wykonano test poziomu estradiolu, który powtarzany był co 4 miesiące, a co miesiąc wypełniany był kwestionariusz do oceny zmiany nasilenia objawów.” /Dinah Rodrigues

WYNIKI BADAŃ

Osiągnięto bardzo dobre wyniki. U 100% uczestniczek po 3 – 4 miesiącach ćwiczeń (bez leków) objawy ustąpiły, a jeżeli któreś były jeszcze odczuwalne, to ich intensywność była bliska zeru.

POZIOM HORMONÓW

Stężenie hormonów wykazało średni wzrost o 254% po czterech miesiącach ćwiczeń, po 30 minut przez 16 dni w miesiącu.

CZYNNIK WIEKU

Średnia wieku uczestniczek wynosiła 47 lat. 

PRZEDWCZESNA MENOPAUZA

Także u młodszych kobiet mogą występować problemy hormonalne, takie jak przedwczesna menopauza , która występując przed 30 rokiem życia może powodować niepłodność i przysparzać problemy psychologiczne. Przyczyny mogą być różne, na przykład wstrząs emocjonalny, nadmierny trening, bardzo niska waga itp. Dzięki terapii jogą hormonalną poziom hormonów powrócił do normy i płodność mogła zostać przywrócona.

PMS, PCOS ( ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW)

Nie tylko kobiety powyżej 40-tki mają problemy hormonalne – nawet młode kobiety cierpią z powodu objawów np. PMS. Innym, szczególnie u młodych kobiet częstym problemem jest zespół policystycznych jajników. Po 3 do 4 miesiącach ćwiczeń tkanka jajników wraca do normy a miesiączka się normalizuje.
Policystyczne jajniki z reguły powodują bezpłodność. Moje doświadczenie potwierdza, że po 4 do 6-ciu miesiącach ćwiczeń w 80% moje uczestniczki doczekały się upragnionej ciąży.

OBJAWY EMOCJONALNE

Drażliwość, neurastenia, chwiejność emocjonalna, napady płaczu, bezsenność, niepokój, stres oraz inne objawy emocjonalne, takie jak senność, uczucie zmęczenia i depresja znikały po 2 do 3 miesiącach ćwiczeń. W 100% przypadków zniknął zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), migrena, a zespół stresu i paniki zanikł lub wyraźnie stracił na intensywności. Obniżenie poziomu hormonów bez wątpienia jest przyczyną pojawiania się tych objawów. Terapia jogą reaktywuje nie tylko poziom hormonów, ale również sprzyja uzyskaniu emocjonalnej równowagi, co eliminuje te objawy.

WYPADANIE WŁOSÓW, SUCHA SKÓRA, KRUCHE PAZNOKCIE

Te objawy, podobnie jak poprzednie, również spowodowane są obniżeniem poziomu hormonów. Praktykowanie ćwiczeń zatrzymuje wypadanie włosów, jednak w przypadku skóry i paznokci potrzebna jest dodatkowa pielęgnacja. /Dinah Rodrigues

powrót na stronę główną